Kayaköy Kiralık Villalar

49 adet kiralık villa bulundu
Muhafazakar Villa
₺0 - ₺0
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Muhafazakar Villa
₺19,600 - ₺56,000
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Muhafazakar Villa
₺19,600 - ₺56,000
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Muhafazakar Villa
₺0 - ₺0
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Doğa İçerisinde Villa
₺21,000 - ₺59,500
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Muhafazakar Villa
₺18,900 - ₺49,000
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Havuzu Korunaklı Villa
₺0 - ₺0
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon
Havuzu Korunaklı Villa
₺0 - ₺0
Aralığında Haftalık Fiyatlar
Müsaitlik & Rezervasyon

17.yüzyıla dayanan hikâyesiyle Kayaköy, antik kent olarak bilinmektedir. Kayadan yapılmış evleri, taş döşemeli sokakları, deniz ve doğanın muhteşem birleşimi ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Mimarisi ve tarihinin yanında iklimiyle de dikkat çeken Kayaköy engebeli bir coğrafya üzerinde olduğu için yıl boyunca ılıman bir havaya sahiptir ancak yaz mevsiminde nem oranı yükselmektedir.

Ege sularıyla Akdeniz sularının kesiştiği kıyıya sahip olan Kayaköy ’de karaçam, kızılçam, sedir, sığla ve ardıç ağaçlarından oluşan bir atmosfer mevcuttur.  Deniz kenarında bulunan bu tarihi köyde aktif bir yerleşim yoktur ancak hem yerli hem de yabancı turistlerin çok tercih ettiği bir tatil mekânı olarak bilinmektedir

Bölgenin milattan önceki yıllarda Yunanlar tarafından yerleşim yeri haline gediği düşünülmektedir. Hem sosyo-kültürel yapısı hem de tarihiyle dikkat çeken Kayaköy, günümüzde turistler için bir tatil bölgesidir. Karaköy’e bağlı olan Karmylassos Antik Kent, zamanında Rum halkı için önemli bir yerleşim yeriydi. 17.yüzyılda önemli bir nüfus çokluğu ile bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Telmessos Antik Kenti üzerine kurulan ve Kayaköy için bir ticari ayak olarak kullanılan Makri, günümüzde Fethiye olarak bilinmektedir ve Kayaköy ile arası 8 km’dir. 18.yüzyılda Gemiler Adası’nda yerleşim gösteren Rumlar, gemi korsanlarından korunmak için iç taraflara göç ederek Levissi’yi yani Karaköy’ü kurmuşlar. 1912’li yıllarda Osmanlı döneminde yapılan kayıtlara bakıldığında burada yaşayan halkın 6500 civarı nüfusa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Bölge genelinin nüfusu Rumlardan oluşsa da bölgede yaşayan Türkler de bulunmaktaymış Rumlar ticaret ve zanaat üzerine yoğunlaştıkları için tepe kısımlarda yerleşim gösterirken, Türkler tarımla uğraştıkları için ovaları tercih etmişler. 1. Dünya Savaşı’na kadar sorunsuz bir şekilde yaşayan halk, 1. Dünya Savaşı döneminde erkekleri cepheye, kadınları da sürgüne gönderilerek Rum halkı dağıtılmaya başlanmış.

Bölgede kalan Rum halkı da Kurtuluş Savaşı sonrası nüfus mübadelesi ile 1923 yılında bölgeden gönderilmiştir ve Yunanistan’a göç etmişlerdir. Aslında Kayaköy terk edildi olarak bilinse de terk edilmeye mahkûm bırakılmıştır.

Rumeli topraklarından gelen Müslüman halk ilk etapta Karaköy’e yerleşmiştir ve bölgeyi “Taşlıköy” olarak adlandırmışlardır. Ancak yaşam şartlarına uygun olmadığı için zamanla başka yerlere göç etmişlerdir. Bu kadar göç sonrasında Levissi yani Kayaköy ‘de bulunan evlerde cam, kapı, pencere gibi eşyalar bile kalmamıştır ve hayalet köye dönüşmüştür.

Mübadeleden birkaç yıl sonra bölgeye gelen hazine arayıcıları, köyü yağmalamışlar ve bölgeye çok zarar vermişlerdir. 1957’de bölgede meydana gelen deprem sonrasında Kayaköy tam bir hayalet köy kıvamına gelmiştir.

Günümüzde bölgenin doğal güzelliklerine zarar verilmeden işletmeler, oteller vb. yerler açılmış durumdadır. İlk etapta sanatçıların ve zanaatçıların durağı olan Kayaköy artık turistlerin de dikkatini çekmeye başlamıştır. Son zamanlarda popüler olan villa tatili kapsamında inşa edilen villalar, Kayaköy ‘de de yapılmaya başlanmıştır.

Bölgede son dönemlerde meşhur olan bir aktivite olan ATV Safari turlarına ulaşmanız mümkündür.

Kayaköy’e Ulaşım Nasıl sağlanır?

Fethiye ilçe merkezine 8 km uzaklıkta olan Karaköy’e gidiş için toplu taşıma araçları tercih edilebilir. Muğla Otogardan kalkan belediye otobüsleri ile Fethiye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ardından Fethiye-Kayaköy minibüsleri ile Karaköy’e ulaşabilirsiniz. Uçak yolculuğu yapmayı düşünüyorsanız en yakın olan ve yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra yaklaşık 40 kilometrelik bir yolu, Karaköy’e düzenlenen servisleri kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Kayaköy’ün Damak Tadınızı Değiştirecek Vazgeçilmez Lezzetleri

Doğal güzellikler ve tarihi atmosferiyle birçok turistin tercihi olan Kayaköy beldesinde en az doğası kadar çekici restoranlar mevcuttur. Yaygın olarak deniz mahsulleri ve Akdeniz’e ait lezzetli bitkilerden yapılış mezelere rastlamanız mümkündür. İnciriyle meşhur olan Kayaköy ‘de çok sık bulunan incir ağaçlarından incir toplayabilir veya satın alabilirsiniz.

Kayaköy‘ün Gezilecek yerleri ve Yakın Plajları


- Kayaköy Sokakları: Bu daracık sokaklarda, Rum işi taş evlere, kiliselere ve muhteşem bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Özellikle gün batımında çok güzel bir manzaraya sahip olan Karaköy’ü yürüyerek gezmeniz gerekmektedir. Yıllar önce terkedilen evler ve kiliseler olan bu köy, Ölüdeniz’e yakın olan bir tepe üzerinde yer almaktadır.

- Taksiyarhis Kilisesi(Yukarı Kilise): Kayaköy ‘ün yukarı kısmında yer alır ve tarihi kalıntılar açısından çok zengin bir kilisedir. Bu kiliseden Kayaköy ‘ün eşsiz manzarasına tanık olma şansını yakalayabilirsiniz. Yunanistan ve Rodos’tan gelen turistler için bir inanç durağı olarak kullanılıyor. Siyah, beyaz ve gri çakıl taşlarıyla inşa edilmiş ve oluşturduğu geometrik desenli mozaik döşeme ile kaplı atriumu ile öne çıkıyor.

- Panayia Pirgiotissa Kilisesi( Aşağı Kilise): Kayaköy ‘ün batısında bulunur ve bir dönem cami olarak kullanılmıştır. 1960’lı yıllarda terk edilmiştir ve sahip olduğu çakıl taşlarından oluşturulan mozaikler sayesinde muazzam bir görüntüsü vardır.

- Af Kule Manastırı: Bazı inanışlara göre Hz. İsa’nın yüzyıllar öncesinde buradaki mağaraya saklandığına inanılmaktadır. Bölgede yaşayan Ayios Elefterios adlı bir keşiş tarafından inşa edildiği söylenen bu manastır, Kayaköy ‘ün tepe noktasında konumlanmaktadır. Bu manastırı inşa eden keşişin burada ömrünü çok büyük acılar çekerek geçirdiği söylenmektedir. Yolun bir kısmına kadar araçla gidebilirsiniz. Karaköy’e 3 km uzaklıktadır ve araçla 10 dk’lık bir yolculuktan sonra yürüyerek ulaşım sağlamanız gerekmektedir.

- Kaya Mezarları: Likya Uygarlığına ait izler taşıyan bu mezarların tarihi, M.Ö. 4.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Üç adet olan bu mezarlar bölgeye ait en eski tarihi kalıntı olarak bilinmektedir.

- Darboğaz Koyu: Bu koya ulaşım tekne turlarıyla sağlanmaktadır. Araçla gelen tatilciler için ise üst tarafından geçen yola aracınızı park ettikten sonra yürümeniz gereken yol 1 km’dir. Tatilciler için çok sık tercih edilen bir lokasyondur. Ulaşımı zorlu olduğu için dönem boyu sessiz ve sakindir, denizinin temizliğini dönem boyu korumaktadır.  Akdeniz’e uzanan kireçtaşından oluşan kayalık bir yarımadadır ve sığ bir denizi vardır. Caretta cerettaların barınma merkezidir.

- Akvaryum Koyu: Muhteşem orman manzarasının denizle birleşmesiyle görsel şölen oluşturan bu koy kara bağlantısı olmadığı içi ulaşım sadece tekne ile mümkündür. Su altı dünyası da canlı türleri ile tatilcilere çok zengin bir görsel katalog sunmaktadır. Balıkları çıplak gözle su üstünden bile görmeniz mümkün olan temiz ve berrak bir denize sahip olan bu koyda herhangi bir işletme bulunmuyor, doğal güzelliğini korumaya devam ediyor.

- Soğuk Su Koyu: Adından da anlaşıldığı gibi, denizin dibinde bulunan, tatlı su kaynağından çıkan soğuk su ile meşhur olan bu koyun sahili taşlık olsa da denizi temiz ve berraktır. Araçla bir noktaya kadar geldikten sonra yarım saatlik orman içerisinden 30 dk’lık bir yürüme mesafesiyle bu koya ulaşabilirsiniz. Bu koya düzenlenen günübirlik turlar da mevcuttur.

- Gemile Adası ve Plajı (Aya Nikola):  Kayaköy’ 6 km uzaklıktadır ve arabayla ulaşımınızı kolayca sağlayabileceğiniz bu halk plajının sahili hafif çakıllı ancak suyu ılık ve temiz. Gemile Plajı, tekne turlarının başlangıç noktasıdır. Gemile Plajı’nın tam karşısında bulunan bu adada Aziz Nikolas’a adanmış bir kilise, Bizans Dönemi’nde önemli bir dini merkezmiş. Günümüzde de Hristiyanların hac noktalarından biridir. Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait freskler korunarak günümüze kadar gelmiştir. Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevirilidir ve eşsiz bir manzarası vardır. Su altı dalış sporuyla ilgilenen tatilciler için de uygun bir plajdır.

- Likya Yolu: Fethiye ile Antalya arasında uzanan bu tarihi yol, dünyadaki en etkileyici yürüyüş yollarından biridir. Göz boyayıcı manzarasıyla yapacağınız yürüyüşün sonunda Ölüdeniz Lagünü’ne ulaşabilirsiniz.

- Deve Plajı: Sadece deniz yoluyla ulaşımı mümkün olan bu plaj, küçük çakıl taşlarından meydana geliyor ancak suyu sıcak ve temiz. Doğal güzelliği bozulmamış olan bu plaj da tatilciler için uygun bir denize sahip.

- Turunç Pınarı Koyu: Karayolu bağlantısı yoktur ve tek ulaşım şekli denizden sağlanmaktadır. Çam ağaçlarıyla kaplı olan bu koyun suyu derin ancak dalgasız.

Kayaköy Sanat Kampı: Atölye çalışmaları ve gezi programları gibi bir çok aktiviteyle her anınızı doldurabilir ve yeni deneyimler yaşayabilme imkânı yakalayabilirsiniz. Fotoğraf, seramik, ebru, ahşap boyama gibi çeşitli atölyelerle kendinizi geliştirebilir ve sosyalleşebilirsiniz. Atölye çalışmaları sonrasında kalan zamanınızı çevredeki tarihi yerleri gezerek değerlendirebilirsiniz.

Kayaköy’ün Muhteşem Doğasında Dinlenebileceğiniz Kamp Alanları

Modern binaların çok sık bulunmadı, doğal ve tarihi kalıntılarını günümüzde korumaya devam eden Kayaköy, kamp alanlarıyla meşhurdur. Yazın sıcağını serinleten, bölgede bulunan ağaçlar altında hem kendi imkânlarınızla kamp yapabilirsiniz hem de bölgedeki tesislerden faydalanabilirsiniz.

- Ascard Camping: Doğallığı ve temizliğiyle en sevilen kamp alanlarından biridir. Bölgede yer alan tesisten temin edebileceğiniz çadırlar olduğu gibi kendi çadırınızla da tesisin boş alanlarından faydalanmanız mümkündür.

- Kasaba Kayaköy: Bölgede yer alan tiny house’larda konaklama sağlayabileceğiniz, tam kamp olmasa da kamp deneyimi yaşayabileceğiniz bir alandır.

- Kayaköy Jungle Camping: Kayaköy evlerinin manzarasına sahip yeşillikler içerisinde bulunan bu kamp alanında ister kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz isterseniz de alandaki bungalovlarda da kalabilirsiniz.

Kayaköy’de Yapılabilecek Aktiviteler

Kayaköy‘de bulunan kiliseleri ve şapelleri gezebilirsiniz.

Eski zamanlarda kızlar ve erkekler için Rumca eğitim veren iki ayrı Rum okulu bulunuyor. Kızlar Okulu, Turabi Çeşmesi’nin üst kısmında yer alıyor; Erkekler Okulu, Yukarı Kilise’nin kuzey batı kısmında yer alıyor.

Buğday öğütmek için kullanılan yel değirmenlerini görmek için tepeye çıkmanız gerekmektedir.

Eski Çeşme olarak anılan Turabi Çeşmesi, zamanında içme suyu temin edilen yermiş.

Kayaköy Kiralık Villa Seçenekleri

Doğa içerisinde huzur dolu bir tatilin vazgeçilmezi Kayaköy kiralık villa seçenekleri sayesinde, sevdiklerinizde baş başa güzel bir tatil yapabilirsiniz. Kayaköy kiralık villalarımız Kayaköy ‘ün doğal yapısı bozulmadan, tarihi yapısına uygun olarak inşa edilmiş özel havuzlu kiralık villalardır. Bölge özellikle balayı tatili için tercih edilmekte ve kiralık villaları büyük beğeni toplamaktadır. Kayaköy kiralık balayı villaları sayesinde, doğa ile iç içe, gözlerden uzak, sessiz ve sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Kayaköy muhafazakâr kiralık villalar sizlere tam mahremiyet alanı sağlamaktadır.

Aileniz ya da eşiniz ile birlikte sakin bir tatil planı yapıyorsanız mutlaka Karaköy’ü tercih etmeli ve kiralık villa tatilinin sunduğu ayrıcalıkları keşfetmelisiniz. 

Devamını Oku
Whatsapp Destek