Kalkan’da Yapılabilecek Aktiviteler Listesi

img
Kalkan Gezi Rehberi
19 Haziran 2023

Antalya’nın batısında yer alan Kaş ilçesine bağlı, turizm ile eşleşmiş bir beldedir. Arkasında yer alan yamaçta bulunan eski Rum evleri, küçük yat limanı ve eşsiz plajlarıyla misafirlerini büyüleyen bir manzaraya sahiptir. 

Yıllarca ulaşım sorunu nedeniyle kendi haline terk edilen Kalkan, bozulmamış doğasını bu duruma borçludur. Tertemiz havası ve masmavi deniziyle doğallığını koruyan bir beldedir. 1920’li yıllara kadar “Kalamaki” adıyla bilinen bir Rum yerleşim bölgesiydi. Efsaneye göre yüzyıllar öncesinde bir Rum kadının Meis adasından satılacak eşyalarla dolu gemi getirmesiyle kurulmuştur. Ardından önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. 1984 yılından sonra turizm açısından hızla gelişen Kalkan, günümüzde de birçok konaklama tesisi, mağazaları, restoranlar ve kafeleriyle meşhur bir turizm merkezi halini almıştır.

Heredot’un deyimine göre ‘Dünyada yıldızlara en yakın yer’ olarak bilinmektedir. Zamanında Likya medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Likya Dönemi’ne ait tarihi geçmişi barındırmasıyla birçok antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Antalya ile Fethiye arasında yer alan Kalkan, el değmemiş koyları, antik döneme uzanan tarihi bölgeleri ve mavi tur yolculuklarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatin çekmektedir. 

Kalkan’da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir? 

Doğasının temizliği, denizinin berraklığı sayesinde tatil yeri olarak tercih edilmesinin yanında doğa yürüyüşleri, kültür turları, su sporları gibi birçok aktivite için de uygun bir beldedir.

Tekne Turlarına Katılabilirsiniz

Kalkan çevresinde bulunan ve koruma altında olan koylara kıyıdan ulaşım olmadığı için ziyaretlerinizi deniz yoluyla yapmanız gerekiyor. Bu eşsiz güzellikleri görme şansını düzenlenen tekne turlarına katılarak yakalayabilirsiniz. 

Birçok rotada düzenlenen tekne turlarının en bilindik olanı ‘Kalkan-Kaş ve Demre’ arasında düzenlenen turdur. Bu tur programında el değmemiş koylarda yüzme imkanı bulabilirsiniz. Yine Yunan Adaları’na düzenlenen turlara katılarak adaları görmeniz mümkündür. En popüler olan turlardan biri de ‘Meis Adası Turu’dur.

Tüplü Dalış İle Sualtı Dünyasını Keşfedebilirsiniz

Eşsiz çam ve deniz manzarasının yanında su sporları ve su altı dünyasının çeşitliliğiyle de ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Profesyonel ve lisanslı dalışçılar için uygun olduğu gibi eğitimi olmayan ama merakı olan ziyaretçiler için de uygun bir deneyimi sizlere sunuyor.  Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının getirdiği batık şehirlerle su altı dünyasında zenginlik barındırıyor.

Dalış eğitimi olmayan ziyaretçiler için ilk etapta eğitim programları veriliyor ve ardından bölgede düzenlenen çeşitli parkurlara, profesyoneller eşliğinde dalış imkânı sunuluyor. En bilindik dalış noktalarının başında ‘Çapa Banko’ geliyor. Batık şehirleri görmek isteyen misafirler için ‘Likya Batığı’ olarak bilinen dalış parkuru ziyaret edilebilir. Çeşitli balıkları yakından görebilme imkânı sunan ‘Küçükçakıl Kıyı Resifi’de etkileyici faunasıyla çok sık tercih edilen dalış noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ruhunuzu Dinlendirmek İçin Doğa Yürüyüşlerinizi Tercih Edebilirsiniz

Kalkan ve çevresi doğa yürüyüşleri yapmak ve yemyeşil doğanın keyfini doyasıya çıkarmak için idealdir. Bölgede bir çok doğal güzellik ve yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Klakan’da konakladığınız süre boyunca doğanın verdiği huzuru hissedebilir ve temiz hava eşliğinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kalkan’ın yakınından geçen Likya Yolu; ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yürüyüş rotalarından bir tanesidir. Bu rotada yürüyüş yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.  

Kalkan’ın Mavi Bayraklı Plajlarını Keşfedebilirsiniz

Kalkan Plajı’nda caretta carettalara şahit olabilirsiniz. Tertemiz ve masmavi deniziyle mavi bayraklı bir halk plajı olan bu plajdan mutlu ve huzurlu bir şekilde ayrılacağınıza eminiz. Dağdan gelen kaynak suyuyla bölge bölge serin olan denizinde yazın bunaltıcı sıcağından uzaklaşabilirsiniz. Kaputaş Plajı’nı tercih ederseniz berrak denizi ve ince taneli kumdan oluşan plajıyla eşsiz bir tatil geçirmeniz mümkündür. Kalkan ziyaretiniz de mutlaka Kalkan Plajı, Kaputaş Plajı ve Patara Plajını görmeden dönmemelisiniz. 

Antik Kentleri Ziyaret Edebilirsiniz

Patara Antik Kenti’ni ziyaret ederek Likya Uygarlığına ait kalıntıları görebilirsiniz. En iyi demokrasi örneği olarak bilinen bu antik kentte Roma mimarisine tanık olabilirsiniz. Xanthos Antik Kenti, Likya Uygarlığı’nın başkenti olarak bilinir ve zamanında kıyı kenti olarak bilinirmiş. Zamanla alüvyonların denizi doldurmasıyla kıyıdan içeride kalmıştır. Diğer bir antik kent olan Letoon Antik Kenti ise dini merkez olarak bilinirdi.

UNESCO listesinde yer alan bu antik kent, Zeus’un çocukları olan Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’dan adını almıştır. Merkezinde Leto ve çocuklarına adanmış üç tane tapınak bulunmaktadır. Telmessos Antik Kenti, aktif olarak yaşam sürdüren tek antik kenttir. Burayı ziyaret ederek kültürel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tarihi açıdan oldukça zengin olan Fethiye Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Afkule Koyu’nda yer alan manastırı ziyaret edebilir ve koyda dalış yapabilirsiniz. Dalış esnasında mercan anemon ve karides görebilirsiniz.

Ölüdeniz’in kumsalı 2006 yılında en güzel kumsal olarak seçilmiştir. Burada safari, dağcılık, yamaç paraşütü ve rafting yapabilirsiniz ya da yaz tatilinizi planlayabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’ne tekne turuyla ulaşabilir ve çeşitli kelebek türüne tanık olabilirsiniz. Gemile Adası’nda yer alan kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Panaromik manzaraya sahip olan Kaya Mezarları (Amintas)’ı ziyaret edebilir ve eşsiz manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Son Yazılar

Whatsapp Destek